Πα. Μαρ 1st, 2024
Giannis Antetokounmpo Italy
Κοινοποίηση

Εθνική ομάδα: Η Ελλάδα αντιμετωπίζει την «οικοδέσποινα», Ιταλία, με στόχο το «2 στα 2», με το οποίο θα «αγκαλιάσει» την πρώτη θέση στον Γ’ όμιλο του Eurobasket 2022.

Η Εθνική έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στην Κροατία, αλλά με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της.

Οι Κροάτες μείωσαν σε 82-84, αλλά ο «Greek Freak» έκανε δύο καθοριστικές τάπες και σημείωσε πέντε πόντους στο τελευταίο λεπτό για να «σφραγίσει» τη νίκη της «επίσημης αγαπημένης».

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη έπαιξαν με τη «φωτιά», αλλά στο τέλος έδειξαν ότι μπορούν να ανταποκριθούν στις δυσκολίες. Η σκληράδα κι η αποφασιστικότητα στην άμυνα έκαναν τη διαφορά και το ζητούμενο είναι να βρουν μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή τους.

Σε κάτι περισσότερο από 24 ώρες, η Ελλάδα αντιμετωπίζει την «οικοδέσποινα» Ιταλία, στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου. Σε περίπτωση νίκης η «γαλανόλευκη», ουσιαστικά, θα «αγκαλιάσει» την πρώτη θέση και θα μπορεί να δει τα επόμενα τρία ματς, ως μια ευκαιρία για να προετοιμαστεί για τα νοκ άουτ.

Ο Δημήτρης Ιτούδης μιλώντας στην ΕΡΤ αποκάλυψε ότι «ο Παπαγιάννης έχει ελπίδες να αγωνιστεί» κόντρα στην Ιταλία. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός τον άφησε εκτός με την Κροατία, δίνοντας του μια ημέρα εξτρά ξεκούρασης.

Όσον αφορά στην ομάδα του Τζιανμάρκο Ποτσέκο, επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κι επικράτησε άνετα (83-62) της Εσθονίας, στη δική της πρεμιέρα στο Μιλάνο.

Η ώρα και το κανάλι του Ελλάδα – Ιταλία
Η αναμέτρηση της Ελλάδας με την Ιταλία είναι προγραμματισμένη για το βράδυ του Σαββάτου (3/9) στις 22:00. Το ματς θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από την ΕΡΤ1, ενώ μπορείτε να δείτε την εξέλιξη του μέσα από το Live Blog του Newsbomb.gr

Το πρόγραμμα και οι μεταδόσεις του Eurobasket 2022

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ
1 Σεπτεμβρίου
ΩΡΑΖΕΥΓΑΡΙΣΚΟΡ
14:30 (ΕΡΤ3)Ισπανία – Βουλγαρία114-87
15:30 (ΕΡΤ1)Βοσνία Ερζ. – Ουγγαρία95-85
17:15Τουρκία – Μαυροβούνιο72-68
18:15 (ΕΡΤ1)Σλοβενία – Λιθουανία92-85
20:00 (ΕΡΤ3)Βέλγιο – Γεωργία79-76
21:30 (ΕΡΤ1)Γαλλία – Γερμανία63-76
2 Σεπτεμβρίου
ΩΡΑΖΕΥΓΑΡΙΣΚΟΡ
15:00Ισραήλ – Φινλανδία89-87
15:15 (ΕΡΤ3)Ουκρανία – Μ. Βρετανία90-61
18:00 (ΕΡΤ1)Κροατία – Ελλάδα85-89
18:30Πολωνία – Τσεχία99-84
22:00 (ΕΡΤ1)Ιταλία – Εσθονία83-62
22:00Σερβία – Ολλανδία100-76
3 Σεπτεμβρίου
ΩΡΑΖΕΥΓΑΡΙΣΚΟΡ
14:30Μαυροβούνιο – Βέλγιο
15:00Φινλανδία – Πολωνία
15:15 (ΕΡΤ3)Μ. Βρετανία – Κροατία
15:30Γερμανία – Βοσνία Ερζ.
17:15Βουλγαρία – Τουρκία
18:00 (ΕΡΤ1)Εσθονία – Ουκρανία
18:30Τσεχία – Σερβία
18:45 (ΕΡΤ Sports)Λιθουανία – Γαλλία
20:00 (ΕΡΤ3)Γεωργία – Ισπανία
21:30Ουγγαρία – Σλοβενία
22:00 (ΕΡΤ1)Ελλάδα – Ιταλία
22:00Ολλανδία – Ισραήλ
4 Σεπτεμβρίου
ΩΡΑΖΕΥΓΑΡΙΣΚΟΡ
14:30Βουλγαρία – Μαυροβούνιο
15:30 (ΕΡΤ3)Λιθουανία – Γερμανία
17:15 (ΕΡΤ1)Ισπανία – Βέλγιο
18:45 (ΕΡΤ3)Σλοβενία – Βοσνία Ερζ.
20:00Τουρκία – Γεωργία
21:30 (ΕΡΤ3)Γαλλία – Ουγγαρία
5 Σεπτεμβρίου
ΩΡΑΖΕΥΓΑΡΙΣΚΟΡ
15:00Πολωνία – Ισραήλ
15:15 (ΕΡΤ3)Κροατία – Εσθονία
18:00 (ΕΡΤ1)Μ. Βρετανία – Ελλάδα
18:30Τσεχία – Ολλανδία
22:00 (ΕΡΤ1)Ουκρανία – Ιταλία
22:00Σερβία – Φινλανδία
6 Σεπτεμβρίου
ΩΡΑΖΕΥΓΑΡΙΣΚΟΡ
14:30Βέλγιο – Τουρκία
15:00Ολλανδία – Πολωνία
15:15 (ΕΡΤ 3)Εσθονία – Μ. Βρετανία
15:30Βοσνία – Γαλλία
17:15Μαυροβούνιο – Ισπανία
18:00 (ΕΡΤ1)Ελλάδα – Ουκρανία
18:15Ουγγαρία – Λιθουανία
18:30Φινλανδία – Τσεχία
20:00 (ΕΡΤ 3)Γεωργία – Βουλγαρία
21:30Γερμανία – Σλοβενία
22:00 (ΕΡΤ1)Ιταλία – Κροατία
22:00 (ΕΡΤ Sports)Ισραήλ – Σερβία
7 Σεπτεμβρίου
ΩΡΑΖΕΥΓΑΡΙΣΚΟΡ
14:30 (ΕΡΤ 3)Τουρκία – Ισπανία
15:30Λιθουανία – Βοσνία Ερζ.
17:15Βουλγαρία – Βέλγιο
18:15 (ΕΡΤ1)Γαλλία – Σλοβενία
20:00Γεωργία – Μαυροβούνιο
21:30 (ΕΡΤ1)Ουγγαρία – Γερμανία
8 Σεπτεμβρίου
ΩΡΑΖΕΥΓΑΡΙΣΚΟΡ
15:00Φινλανδία – Ολλανδία
15:15 (ΕΡΤ 3)Κροατία – Ουκρανία
18:00 (ΕΡΤ1)Εσθονία – Ελλάδα
18:30Τσεχία – Ισραήλ
22:00 (ΕΡΤ Sports)Μ. Βρετανία – Ιταλία
22:00 (ΕΡΤ1)Σερβία – Πολωνία
Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»
10 Σεπτεμβρίου
ΑΓΩΝΑΣΖΕΥΓΑΡΙΩΡΑ
61 (ΕΡΤ 3)Β2 – Α3*
63 (ΕΡΤ1)Α1 – Β4*
65 (ΕΡΤ 3)Β1 – Α4*
67 (ΕΡΤ1)Α2 – Β3*
11 Σεπτεμβρίου
ΑΓΩΝΑΣΖΕΥΓΑΡΙΩΡΑ
62 (ΕΡΤ 3)Γ1 – Δ4*
64 (ΕΡΤ1)Δ2 – Γ3*
66 (ΕΡΤ1)Γ2 – Δ3*
68 (ΕΡΤ 3)Δ1 – Γ4*
*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 13:00, 15:45, 19:00, 20:45
ΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
13 Σεπτεμβρίου
ΑΓΩΝΑΣΖΕΥΓΑΡΙΩΡΑ
69 (ΕΡΤ 3)Νικητής 61 – Νικητής 62*
70 (ΕΡΤ 3)Νικητής 63 – Νικητής 64*
14 Σεπτεμβρίου
ΑΓΩΝΑΣΖΕΥΓΑΡΙΩΡΑ
71 (ΕΡΤ 3)Νικητής 65 – Νικητής 66*
72 (ΕΡΤ 3)Νικητής 67 – Νικητής 68*
*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30
ΟΙ ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ – 16 Σεπτεμβρίου
ΑΓΩΝΑΣΖΕΥΓΑΡΙΩΡΑ
73 (ΕΡΤ 3)Νικητής 69 – Νικητής 70
74 (ΕΡΤ 3)Νικητής 71 – Νικητής 72
*Οι ώρες διεξαγωγής είναι οι 18:15, 21:30
ΤΕΛΙΚΟΙ – 18 Σεπτεμβρίου
ΑΓΩΝΑΣΖΕΥΓΑΡΙΩΡΑ
Μικρός τελικός (ΕΡΤ 3)Ηττημένος 73 – Ηττημένος 7418:15
Τελικός (ΕΡΤ1)Νικητής 73 – Νικητής 7421:30

ΠΗΓΗ: newsbomb.gr